DIY : Evde Likit Yapımı (EVYAP) Maliyetler – Bir Blog Net – Medium

Likit Maliyetleri
 
 Bir süre sonra hazır likitler maliyet olarak sizi boğmaya başlayacak hele ki performanslı cihazlara geçtikten sonra. Söz gelimi Evod, Red Kiwi gibi düşük profilde elektronik sigaralardan sonra Evic tarzı modlara ve özellikle RBA, RTA tarzı atomizerlere geçtikten sonra günlük likit tüketiminiz 3 kat artacak.
 
 Bugün 30 ml likit yaklaşık 30 TL. Yani 1 ml=1 TL gibi düşünelim. Premium bir likit kullanacaksanız 1 ml=4 TL ye kadar çıkıyor. Yurtdışından getirme şansınız varsa getirebilirsiniz ancak gümrük sıkıntılı, hele ki sıvılar. Dolayısıyla yurtiçinden tedarik etmek durumundasınız.
 
 Hazır aldığınızda 100 ml likit en az 100 TL, premium likit ise en az 200 TL olacaktır. Premium likitlerin tedariki zor olduğu için biz normal likitlerle devam edelim.
 
 Evyap Maliyetleri
 
 Evde likit yapımının maliyeti ise başlangıçta yüksek ama zamanla ciddi şekilde azalıyor. İhtiyacınız olan şeyler başlangıçta Nbase ve aroma.
 
 Nbase maliyetleri değişiyor. Türkiye için en güvenilir nikotin markası Alman Merck. Son zamanlarda Chemnovatic diye bir marka daha çıktı, saflığı Merck’ten yüksek diyorlar ama maliyeti Merck’in yarısı. Dünyadaki 1 numaralı kimya devi Merck’in %99 saflığı Chemnovatic’in %99 üstündeki saflığından daha çok güven veriyor bana. Tabii bu benim fikrim. Tüm ürünlerinizi Merck ile oluşturacağımızı varsayarak 100 ml nbase için yaklaşık 40 TL ödersiniz. 10 ml aroma ise 15–20 TL civarında. Aromanın karışım oranı var dolayısıyla o 10 ml aromayla en az iki tane 100 ml likit yapabileceksiniz. Bu durumda 50 TL tutarında bir miktara 105 ml likit sahibi olabilirsiniz. Normal likitlerin tam olarak yarısı maliyetinde ve üstelik Merck marka kullandığınız için premium seviyesinde likitiniz olacak.
 
 Ancak maliyetler bitmiyor. Başlangıçta cam şişeler / beherler, beğendiğiniz tadı bulmak için aromalar, demleme için mekanik veya ultrasonik demleyiciler, cam veya plastik likit şişeleri, aromayı nbase içine eklemek için şırıngalara ihtiyacınız da var. Ancak bunlar pahalı şeyler değil.
 
 Bu yazı sadece maliyetlerle ilgili giriş niteliğindeydi. Vakit buldukça kendim kullandığım demleme yöntemlerini anlatmaya çalışacağım. Elimde 500 ml kadar likit var, onlar bitince ultrasonik temizleyicide nasıl 3 günde likit demlenir konusunu videoya çekmeyi planlıyorum.
 
 Öncelikle beher almanıza gerek yok. Ek malzeme olarak 1, 2, 5 ve 10 ml lik 4 şırınga yeterli. Eczanelerde koyu renkli cam şişelerden edinebilirsiniz, olmuyorsa bazı koyu renkli ilaç şişelerini sirkeli suda bekleterek güzelce temizleyerek de kullanabilirsiniz. Ben en çok 100 ve 30 ml kullanıyorum mesela. Denemek için 30 ml demliyorum, Karışım hoşuma gittiyse 100 ml demliyorum. Ultrasonik veya manyetik karıştırıcı, demlemeyi hızlandıracaktır ancak şart değil. Bunların hepsini 10–20 liraya mal edebilirsiniz. Vaktiniz varsa doğal yolla demleyin (çalkala-karıştır-bekle)
 
 Nbase pek çok siteden alınabilir. Ancak son günlerde forumdan da soğumama neden olan şeyler oldu. Bazı forum tedarikçileri nbaseler içine nikotin koymuyor!! Bu da beni farklı arayışlara itti. FireJuice denedim ve ondaki nikotin bence tamdı ama sitesi çok karışık ve stok takibi zor yapılıyor. Yapaysigara’daki 10 mg nikotin parası verdim, içinde 3 mg çıktı, hatta test ettirmek için o firmadan memnun birisine kargo yaptım, onda 2,4 mg çıkmış, sonra telafi ettiler ama soğudum bir kere. Keyf bence bozuldu, o kokulu seriden sonra artık çok güven vermiyor bana. Buharistan Fumetti’den memnundum ama forumdaki şikayetlerden tırsıp bir daha almadım, aynı şekilde Rainvape’de. Vapesis güzeldi ama boğaz vurumları yoktu. Velhasıl nbase en önemli bileşenmiş bunu öğrendim. Bir de optimaroma diye bir marka denedim, hala onu kullanıyorum. Merck’in Türkiye’ye girişi zorlaştığı için getirebilenler ücretleri artırdı. Şu anda bir litresi 245 lira. Merck nikotin yüksek mg bir tek Optimada var (yeni ismi izlem kimya olmuş, nbase ürünleri aroma taşıyıcı kategorisinde satıyorlar, nbase yerine Optimabaz kelimesini kullanıyorlar), balmumcudan VG alıp seyreltiyorum genellikle.
 
 Aromalara hala 10 ml 24 lira veriyorum. Tito, Aremodrops gibi ucuz markalar var (10 ml 6 lira falan), açıkçası içimde diasetil var diye bağırdıklarını düşünüyorum, bir iki kere denedim, ciddi şekilde öksürtüyor. Kendi adıma kullanmayı düşünmüyorum. Hele ki son günlerde aromalarla ilgili felaket kötü yayınlar okudum, mümkünse en iyisi sek nbase içmekmiş, bunu da iyice anladım.
 
 Bir litre kaliteli bir nbase 245 lira, %3 aroma kullandığımızı düşünelim (inewera da %3 yetiyor), toplamda 30 ml yani üç şişe aroma gider = 24×3=72 lira. Nbase ile birlikte 245+72=317 lira. Bu paraya 1 litre likitiniz olur. 1 litre likit ayda 150 ml içen birisine 6,5 ay yeter, biz 6 ay desek ayda yaklaşık 50 liraya likitinizi mal edebilirsiniz. Bu kadar daha deneme yapsanız bile ayda 100 liraya çıkar. Piyasadaki en ucuz hazır likit olan naturaya dahi ayda 150 ml için 100 lira ödeyeceğiniz için her durumda evyap karlıdır. Ayrıca yüksek nikotin alarak 10 liralık vg-pg lerle seyreltirsiniz, maliyetiniz daha da düşer.
 
 Nikotin hesaplaması:
 
 1 ml saf nikotinde 1000 mg nikotin vardır.
 Örneğin 100ml 3mg/ml nbase aldığınızda (satıcılar genellikle sadece mg derler ama mg/ml olarak okuyun) aldığınız nbase’in her bir 1 mililitresinde 3 mg nikotin vardır. Yani elinizdeki 100ml nbase içinde toplam 300 mg nikotin olacaktır. Şişenin tamamı 3 mg değildir!
 
 En uygun nikotin oranı:
 
 Nikotin oranı kadar likit tüketimi de önemli. Günlük tahmini ne kadar likit tüketeceğinizi kaba taslak belirleyin. Elinizde performanslı pahalı cihazlardan biri varsa bence günde en az 5 ml rahat içersiniz. Günde 1 paket içerken elektronik sigara geçtiyseniz günlük nikotin ihtiyacınızı 20 mg olarak hesaplayın (blogtaki bilimsel makale özetlerinde neden 1 dal sigaraya 1 mg dediğim anlatılıyor). Günde 5 ml likit tüketeceğinizi varsayarsanız alacağınız nbase, 4 mg/ml olsun..
 
 Formül:
 Günlük toplam nikotin ihtiyacınız
 
(bu örnekte 1 paket için 20 mg, 1,5 paket sigara içiyorsanız 30 mg vb.)
 — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — –
 Tüketeceğiniz likit miktarı
 
(bu örnekte 5ml) = 20 mg / 5ml = 4mg/ml nbase almanız lazım
 Hesaplamanızı bu şekilde yapın. Yanında 1 adet dahi sigara içme ihtimaliniz varsa 3 mg/ml alın yani 1 mg/ml düşük alın.
 
 En uygun VG-PG oranı:
 
 İlk defa alıyorsanız yaz aylarında %90VG-%10PG alın. aroma ekleyince 80–20 oranına ulaşacaksınız zaten. Kış aylarında ise %80vg-%20pg ile başlayın. VG^yi daha yüksek almayın, çok koyu oluyor, dalıp derin çektiğimde pamuk hafiften yanıyor. Tadı bozmadığı için anlayamıyorum, gece öksürünce pamuk yanmış deyip pamuğu değiştiriyorum. Aslında pamuğun her gün değiştirilmesi lazım ama ben üşeniyorum, her gün değiştiriyorum dersem yalan olur. VG-PG oranını içtiğiniz sigara markasına göre belirleyenler de var. Sert sigara sevenlere %70vg-%30pg veya %60vg-%40pg de öneriliyor ama ilk başladığınızda siz risk almadan önce nbase’e alışın derim.
 
 En uygun aroma:
 
 Vallahi ben tütün severim bunca yıllık tiryakiyim dedim ama tütün aromalarından o kadar da çok hoşlanmıyorum, doğru dürüst sevmediğim pastane aromaları bana göreymiş. Bu konuda önyargılı olmayın. Nargile sevenler meyve aromalarından gidiyor ama hayatımda hiç nargile içmediğimden meyve beni asla sarmıyor. Aromalarda su bazlı olanları kullanın.
 
 Aromaları yüzde kaç kullanacağım?
 
 Aromayı satın aldığınız tedarikçiye muhakkak sorun. Onun sayfasında ne yazıyorsa onu uygulayın. Orijinal aroma PG ile çoğaltılmış olabilir, bu çoğaltma aromayı bozmaz ama aromanın daha yüksek oranlarda demlenmesine yol açar. Örneğin orijinal bir inewera aldınız, sitesinde %1–3 yazıyor ama satan tedarikçi %10 yazıyor, tedarikçinin dediği oranı uygulayın. Tadı güzelse ve tedarikçiye güveniyorsanız fiyatı da uygunsa rahat rahat için. Şahsım adına artık kimseyle savaşmıyorum. Aroma %10’u geçmeyin. Ben geçmiyorum. Ama öyle güzel reçeteler var ki, yine de kuralımı bozmuyorum.

Read the full article

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here