DIY : DIY — ze starého nové. Nákupní taška – Skrz Prsty – Medium

Znáte to, jdete na nákup, blížíte se k pokladně s plným košíkem potravin, když v tom si uvědomíte, že na takové množství nákupu potřebujete tašku. Sáhnete tedy po igelitce, která u pokladny visí. Jasně, proto tam ty igelitky jsou. Spoustu obchodních řetězců v dnešní době dokonce prodává papírové tašky, místo igelitových, ale proč nezvolit jinou alternativu? Takovou, díky které nebudete muset po každém nákupu tašku vyhazovat, ale budete mít svoji, vlastnoručně vyrobenou a navíc stylovou. Výroba je jednoduchá, ukážeme vám postup, jak na to!

Co budeš potřebovat?

  • zbytky látek (staré povlečení, záclony, závěsy, apod.)
  • základní šicí potřeby (šicí stroj, nitě, špendlíky, křída, krejčovský metr, nůžky, střihový papír)
  • žehličku
  • představivost a základy šití na stroji.

Postup

Připrav si materiál. Na papír si nakresli velikost a tvar tašky, neboli střih. Střih si přilož na látku, která je složená lícními stranami k sobě. Po obvodu střihu přidej 1 cm na švové záložky. (obr. 1)

1

Na předšití otvoru potřebuješ podsádku ve tvaru otvoru (hranatý, možno I zakulacený). Podsádka je v šířce 4–5 cm. (obr. 2)

2

Sešij horní okraj tašky — ucha i podsádku a švy rozžehli. (obr. 3 a 4)

Větší obvod sešité podsádky začísti — obnitkuj a přilož lícní stranu podsádky na lícní stranu tašky. Zašpendli a vnitřní obvod předšij. Rohy předšij do pravého úhlu, přesně dle tvaru. (obr. 5 a 6)

V rozích nastřihni úhlopříčně kousek látky těsně k poslednímu stehu — pokud to neuděláš, nešlo by následně obrátit podsádku do rubové strany.

Obrať podsádku do rubové strany. V rozích se díl hezky srovná. Předšitý otvor sešpendli a prošij na šířku patky — následně pak vyžehli. (obr. 9)

9

Slož oba díly lícními stranami k sobě a sešij boční a dolní okraj tašky. Sešívat začni 25 cm od horního okraje ucha. Sešij a obnitkuj tašku po celém obvodu a také nesešitý otvor uch. (obr. 10 a 11)

V dolních rozích tašky si naznač čtverec 5×5, který následně odstřihni. (obr 12 a 13)

Uhlopříčně uchop naznačené odšití rohu. Odšij a obnitkuj. (obr. 14–16)

Pohled na tašku z rubové strany. Zbývá dokončit ucha. Nedošitých 25 cm od horního okraje v šířce 1 cm založ do rubu a prošij po obvodu. (obr. 17)

17

Obrať tašku na líc. Dle naznačení přelož šířku ucha na polovinu a v místě sešití prošij z důvodu zpevnění. (obr. 18)

18

Hotovou tašku vyžehli. (obr. 19)

19

Taška poslouží nejen pro nošení nákupu a výhodou je, že ji lze vyrobit v jakékoliv barvě, nebo s jakýmkoliv motivem. Tak co, už máte hotovo? 🙂

Autor: Pavel Bolcek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here